DZIEDAVA.lv

Dabas vērojumi: stāstījumi un foto Latvijas Daba: foto un apraksti Latvijas Daba: foto un apraksti Ceļojumu apraksti un foto Pārdomas jeb situāciju analīze Mūzika manā dzīvē Domas bez apdomas CV, biogrāfija, bildes Paldies jums visiem!:) Citāti no grāmatām Manu bērnu dienasgrāmatas Suņu kolekcijas Dziedava.lv

Latvijas Daba

Vērojumi

 
   
Ievadi >2 simbolus. Vārdus atdali ar tukšumu. Meklējot arī vārda vidū, priekšā liec %. Piem., zied %ava .
Precīzu vārdkopu meklēšanai lieto pēdiņas. Piem., "Misas dižpriede"

Julita Kluša, 2014.

Sasmakas parks, ne tikai Elku liepa!

Foto: Julita Kluša


Valdemārpils Elku liepa
Komentēt

Ja interesē diži un savdabīgi koki, noteikti būs vismaz dzirdēta, ja ne redzēta Valdemārpils (pēc senāka vietas nosaukuma - Sasmakas) Elku liepa. Kur nu vēl tādu otru Latvijā - apkārtmērs krietni pāri 8 metriem un tik vareniem un izlocītiem zariem līdz pašai zemei! Kad pirmoreiz ieraudzīju, biju patiesi pārsteigta - nu kā var gadīties, ka es par tādu iepriekš pat nezināju? Tādai tak būtu jābūt zināmai katram Latvijas patriotam teju kopš dzimšanas! Lai arī stutēta un lielu dobumu, tā tomēr vēl braši turas un ir ne vien Latvijas lielākā un iespaidīgākā liepa, bet arī starp pašiem interesantākajiem Latvijas kokiem vispār, ja ne pati pati - bet tas jau ir gaumes jautājums.

Ja dodaties ciemos pie dižās liepas, - vai zināt, ka līdz ar liepu ir muižas parks ar ne vienu vien Latvijas mērogā vērtīgu koku? Vērts rūpīgāk ieskatīties gan kokos blakus dižliepai, gan, jo vairāk, parkā otrpus Sasmakas pilij (kalpojusi kā Ārlavas pagasta nams un skola).

Foto: Julita Kluša


Sasmakas muižas parka dižozola zari
Komentēt

Foto: Julita Kluša


Žuburotais dižskābardis Sasmakas parkā
Komentēt

Foto: Julita Kluša


Parastais dižskābardis - sievišķie ziedi augšā, vīrišķie nokarājas lejup
Komentēt

Parkā skatāms dižozols, dižosis, dižskābardis... Dižs skābardis vai parastais dižskābardis? Interesanti, ka dižskābaržiem Fagus sylvatica daudz lielāka radniecība ir ar ozoliem nekā skābaržiem Carpinus betulus, - pēdējie ir pavisam citā dzimtā, radniecīgi lazdām. Pēc ziediem un augļiem dižskābaržus ar skābaržiem nesajauksi, bet lapas pa gabalu gan var šķist līdzīgas. Tomēr skābaržu lapu maliņas ir sīkzobainas, kamēr dižskābaržiem - gludas un baltiem matiņiem, un arī nedaudz lielākas. Varbūt tāpēc dižskābardim tas "diž-" priekšā likts? Dižskābarži mēdz izaugt arī krietni resnāki par skābaržiem.

Foto: Julita Kluša


Sasmakas lielākais purpurlapu dižskābardis
Komentēt

Sasmakas parkā skābaržu nav, bet ir dižskābarži, no kuriem divi patiešām diži - pārsnieguši Latvijas mēroga dižkoka kritērijus. Turklāt katrs no tiem savādāks! Lielākais - parastais dižskābardis - ar apkārtmēru 4,69 m ir otrs lielākais dižskābardis visā Latvijā! Koks piesaista arī ar vareno žuburojumu. Arī otrs Sasmakas parka diž-dižskābardis ir ievērojams - lai arī ar "tikai" 3,82 m apkārtmēru, tas kā purpurlapu dižskābardis Fagus sylvatica fo. purpurea (kā pēc nosaukuma var nojaust - no parastā atšķiras ar purpurkrāsas lapām, sārtāki ir arī ziedi un augļu miziņas) citu šīs formas pārstāvju starpā stabili iekļūst Latvijas dižāko desmitniekā.

Parkā pavisam sastopami deviņi valsts nozīmes dižkoki.

Foto: Julita Kluša


Parastā dižskābarža vīrišķie ziedpumpuri
Komentēt

Foto: Ansis Opmanis


Parastā dižskābarža vīrišķie ziedi
Komentēt

Foto: Julita Kluša


Purpurlapu dižskābarža vīrišķie ziedi
Komentēt

Foto: Julita Kluša


Purpurlapu dižskābarža sievišķais zieds
Komentēt

Gan parastajiem, gan purpurlapu dižskābaržiem vīrišķie un sievišķie ziedi attīstās uz viena koka. Pēc skata līdzīgi, tomēr vīrišķie ziedi nokarājās uz leju tievos garos kātiņos, kamēr sievišķā kātiņš ir īsāks un stingrāks - kā nekā uz tā vēlāk būs jānotur arī auglītis, kas līdzīgi kastaņiem ieslēpts adatainās miziņās.

Foto: Julita Kluša


Dižskābardis ar augļiem
Komentēt

Foto: Julita Kluša


Parastā dižskābarža auglīši tuvplānā
Komentēt

Foto: Māris Zeltiņš


Sasmakas melnās priedes trīs stumbri
Komentēt

Tikai 20 m no Elku liepas augošā melnā priede Pinus nigra parasti ir apmeklētāju neievērota, tomēr ievērības cienīga. Priedei ir trīs vertikāli, gandrīz paralēli stumbri ar savdabīgiem izliekumiem staru dalījuma augstumā, turklāt pēc apkārtmēra tā ierindojama Latvijas melno priežu pirmajā pieciniekā!

Parks nav liels, starp attālākajiem kokiem ir tikai 200 m, vērts izstaigāt visu, - arī tā tālākajā, ZA galā augošā Eiropas baltegle Abies alba ierindojama desmit Latvijas dižāko baltegļu skaitā. Tai tieši blakus mazāks purpurlapu dižskābardis.

Foto: Julita Kluša


Eiropas baltegles Abies alba zars Sasmakas parkā
Komentēt

Staigājot pa parku, man palaimējās ievērot arī interesanto vienraga briežvaboli Sinodendron cylindricum. Parkā aug arī interesanti māzeraina vienstumbra liepa.

Foto: Julita Kluša


Vienraga briežvabole Sinodendron cylindricum, mātīte, Sasmakas muižas parkā
Komentēt

Foto: Julita Kluša


Īpatnēja liepa Sasmakas parkā
Komentēt

Mazliet amizants fakts, ka visam parkam, neizkustoties ne no vietas, izdevies no lauku teritorijas nokļūt pilsētā - teritoriālu reformu rezultātā 2011. gadā Dižliepu ciemu no Ārlavas pagasta pievienojot Valdemārpils pilsētai.

Parka shēma

Sasmakas parka ievērojamākie koki. Iekavās koku apkārtmērs, 2013. gada mērījumi

.
  • 1. Valdemārpils Elku liepa (8,63 m)
  • 2. Melnā priede (2,51 m)
  • 3. Parastais ozols (4,53 m)
  • 4. Parastais dižskābardis (3,29 m)
  • 5. Purpurlapu dižskābardis (3,82 m)
  • 6. Purpurlapu dižskābardis (2,99 m)
  • 7. Eiropas baltegle (3,34 m)
  • 8. Parastais dižskābardis (4,69 m)
  • 9. Parastā zirgkastaņa (3,37 m)
  • 10. Parastais osis (4,22 m)
  • Paldies koku zinātājam Ansim Opmanim par konsultācijām!






    Komentāri:
    Par šo tēmu vēl nav saņemti komentāri.


    Spama dēļ ziņojumi, kas ietver pilnus linkus, netiek pieņemti.
    Vēlies komentēt?
    Vārds / segvārds:
    Komentārs par šo tēmu:

     

    (c) Julita, 2008.- 2024.    

    dziedava.lv DZIEDAVA.lv