DZIEDAVA.lv

Dabas vērojumi: stāstījumi un foto Latvijas Daba: foto un apraksti Latvijas Daba: foto un apraksti Ceļojumu apraksti un foto Pārdomas jeb situāciju analīze Mūzika manā dzīvē Domas bez apdomas CV, biogrāfija, bildes Paldies jums visiem!:) Citāti no grāmatām Manu bērnu dienasgrāmatas Suņu kolekcijas Dziedava.lv

Latvijas Daba

Vērojumi

 
   
Ievadi >2 simbolus. Vārdus atdali ar tukšumu. Meklējot arī vārda vidū, priekšā liec %. Piem., zied %ava .
Precīzu vārdkopu meklēšanai lieto pēdiņas. Piem., "Misas dižpriede"

Julita Kluša, 2013.

Čiks un gatavs
jeb kā ziedi pārtop augļos


Raksta esence publicēta žurnālā "Vides Vēstis", 2013.g. vasara

Vai esat ievērojuši to brīdi, kad zieds vairs nav īsti zieds, bet auglis vēl īsti pēc augļa neizskatās?
Kad es par to aizdomājos, sāk likties, ka ar ziediem un augļiem ir kā tai Imanta Ziedoņa "Brūnajā pasakā" par vīriņu, kas visu padara brūnu un gatavu vienā mirklī - čiks un gatavs. Tikko vēl bija ābele vienos ziedos, un re, jau sīki ābolīši aizmetušies. Zinu, tikko vēl tā puķe ziedēja, paskatos citudien, nē, jau skaidri noformējies auglītis. Bet tie ziedi un auglīši nereti atšķiras tik ļoti - vai pa starpu tiešām nekā nav? Tikai - čiks un gatavs?
Nolēmu pavērot uzmanīgāk - nu, tāpat kā tai Ziedoņa pasakā.
Kas no tā vērojuma man sanāca, lasiet un skatiet tālāk.

Jau tais senajos laikos, kad par augiem sugu līmenī vēl neinteresējos, priecājos vien par to daiļumu, vārdā augu nesaucot, bija liels pārsteigums pirmoreiz ieraudzīt mellenes Vaccinium myrtillus ziedus. Ja pavasaros - maijā - mežos nestaigā, var tādus melleņus ziedus nekad tā arī neredzēt. Izrādās, tie pēc formas jau atgādina augļus, tikai rozīgi sārtus. Pa vidu ziedam pagarš irbulis, kas ir garāks par zieda vainagu.
Pagāja vairāki gadi, līdz es ieraudzīju, kā izskatās zieds pārejas vecumā - kad ne vairs zieds un vēl arī ne noformējies apaļš auglis. Ziniet, kā tāds izskatās? Kā zvaniņš! Kā zvaniņš ar garu garu mēlīti - irbulis vēl skatāms, bet no ogas tik pusoga izaugusi.
Ar ko tāda zvaniņa attīstība beidzas, jūs labi zināt - kurš tad nav redzējis melleņu augļus?!

Foto: Julita Kluša


Melleņu ziedi
Komentēt

Foto: Julita Kluša


Pusmellene kā tāds zvaniņš; Vaccinium myrtillus
Komentēt

Atšķirībā no melleņu ziediem, Eiropas septiņstarītes Trientalis europaea ziedus kārtīgs mežā gājējs gan droši vien varētu būt ievērojis, jo septiņstarīte zied no maija līdz pat jūlijam. Kā jau nosaukums liecina, ziediņam 7 baltas ziedlapiņas kā tādi stariņi.
Taču tās auglītis gan ir tik sīks, ka to grūti pamanīt. Tomēr, ja ieskatās, auglīša veidošanās sākumposmā tas ir visnotaļ daiļš, to ieskaujošās 7 kauslapas atgādina ziedlapiņas - it kā vienu zieda formu būtu nomainījusi cita. Nogatavojoties auglītim, kauslapas atliecas uz leju un nokalst; paliek tikai zila bumbiņa kā sīkmelleņodziņa.

Foto: Julita Kluša


Eiropas septiņstarīte Trientalis europaea ar ziediem
Komentēt

Foto: Julita Kluša


Eiropas septiņstarīte Trientalis europaea ar jaunu auglīti
Komentēt

Čemuru palēku Chimaphila umbellata izdodas ievērot retāk nekā septiņstarīti, kaut gan tā ziedi iespējami visu vasaru, bet lapiņas - kā jau ziemcietei - var redzēt cauru gadu, ja vien sniegs netraucē. Interesanti, ka auga ziedi ir nolīkuši, bet, nogatavojoties auglītim, galviņa paceļas uz augšu.

Foto: Julita Kluša


Čemuru palēks Chimaphila umbellata no ziediem līdz augļiem

Ļoti interesanti bija vērot skujkoku mežos bieži sastopamās, bet reti ievērotās pūkainās zemzālītes Luzula pilosa attīstību. Tas "čiks un gatavs" no pumpuriem līdz augļiem norisinājās nepilnu 20 dienu laikā no aprīļa beigām līdz maija vidum. Interesanti, ka brūnās apziedņa lapas īpaši nemainās, tikai virinās - pumpuros ciet, līdz ar ziediem atveras, kad pārzied - aizveras, līdz ar briestošiem augļiem atkal veras. Stadija starp ziediem un augļiem gauži līdzinās pumpuru stadijai, vien zariņi jau nolīkuši.
Ja pa mežiem staigāsiet tikai vasarās, varēsiet vērot vien pūkainās lapiņas.

Foto: Julita Kluša


Pūkainā zemzālīte Luzula pilosa no ziedpumpuriem līdz augļiem
Komentēt

Vēl man jūnija beigās izdevās pieķert mežos bieži redzamās divlapu žagatiņas Maianthemum bifolium starpstāvokli starp ziediem un augļiem.

Foto: Julita Kluša


Divlapu žagatiņa Maianthemum bifolium plaukst ziedos
Komentēt

Foto: Julita Kluša


Divlapu žagatiņa Maianthemum bifolium pārejā no ziediem uz augļiem
Komentēt

Ļoti iespējams, ka četrlapu čūskogas Paris quadrifolia melni zilais, indīgais auglis, kas atgādina melleni, ir zināms un redzēts, bet, skatot tā ziedu, grūti saprast - redzamais ir zieds vai auglis, jo vidū esošā sēklotne pēc skata ir gluži kā auglītis, tikai mazāks. Vien koši dzeltenās putekšņlapas liecina, ka augs vēl tikai procesā. Tādus ziedus var redzēt tikai maijā un jūnijā.

Foto: Julita Kluša


Četrlapu čūskogas Paris quadrifolia zieds ar topošo auglīti tuvplānā
Komentēt

Foto: Julita Kluša


Četrlapu čūskoga ar ogu
Komentēt

Arī spuļģītis mežos nav rets viesis, skaisti ir tā baltie ziedi un kā skaisti kautrīga meitene ir zieda pāreja uz augli:

Foto: Julita Kluša


Balti starainais zieds ar kukaiņiem
Komentēt

Foto: Julita Kluša


Spuļģītis Stellaria holostea pārziedējis, veidojas auglītis
Komentēt

Toties melnodzene Silene baccifera sastopama reti, tikai lielāko upju ielejās, tās pāreja uz ogu līdzīga spuļģītim, tik daudz dzīvespriecīgāka.
Gluži kā meitene baltiem viļņainiem matiem, draisku zaļganu cepurīti galvā!

Foto: Julita Kluša


Melnodzenes Silene baccifera zieds pārzied, oga briest
Komentēt

Arī ziemeļu linneja nav bieži sastopams augs, bet tās sīkie violetie zvaniņi ir ļoti skaisti. Ne mazāk interesanti bija ievērot stadiju, kad zieds pārvēršas auglī - ziedlapas nobirst, bet zem to aptverošajām kauslapām piebriest jaunais auglītis, kas, tāpat kā stublājs, ir apmatots.

Foto: Julita Kluša


Ziemeļu linneja Linnaea borealis ziedos priežu mežā
Komentēt

Foto: Julita Kluša


Ziemeļu linneja Linnaea borealis ar auglīti. Vai varbūt putns?
Komentēt

Toties ļoti bieži apstādījumos var redzēt sniegogu Symphoricarpos albus, kas turklāt visu iespēj vienlaicīgi - no pumpuriem līdz baltajām ogām. Šādu komplektu man gadījās redzēt pat vēl septembra beigās, kaut gan sniegoga parasti zied jūlijā un augustā.

Foto: Julita Kluša


Sniegoga no pumpuriem līdz ogām
Komentēt

Bet vai esi kādreiz vērojis ķiršu kokus, kā to baltie ziedi pārvēršas zaļajās ogās? Man bija pārsteigums - zaļa pumpa ar brūniem matiņiem. Ja nezinātu, nemaz tik viegli neiedomātos, ka tā topošā ķiršoga.

Un kurš tad nezin ievas! Tādas pašas kā ķirši! Neticat? Skatiet paši - kad zieds par augli pārvēršas, izskatās gauži līdzīgi, ja neskaita izmēru atšķirības.

Foto: Julita Kluša


Ķirsis pārzied un veidojas auglis
Komentēt

Foto: Julita Kluša


Viens ievzieds ceļā uz augli
Komentēt

Un ja tev ir pieejams jāņogu krūms, noteikti nepalaid garām to mirkli jūnija sākumā, kad topošās ogas kā tādas jaunkundzes uz balli saposušās ar skaistu frizūru vai pat kronīti uz galvas, veidotu no sakrokotām vecajām ziedlapām. Tām augļi veidojas pavisam savādāk nekā ķiršiem un ievām - ne starp ziedlapām, bet zem tām.

Foto: Julita Kluša


Jāņogu stilīgās cepurītes
Komentēt

Reiz es teju ik pārdienas vēroju, kā uzziedēja parastais osis. Bet izrādījās, ka šis koks bija vīrišķais koks un augļu tam nebija. Ar kādu citu - nokareno osi Fraxinus excelsior 'Pendula' - jau veicās labāk. Izdevās redzēt gan tā fantāzijas rosinošos pumpurus, gan ziedus un arī augļu aizmetņus.

Foto: Julita Kluša


Nokarenā oša Fraxinus excelsior Pendula pumpuri.. ko atgādina?
Komentēt

Foto: Julita Kluša


Nokarenā parastā oša ziedi
Komentēt

Foto: Julita Kluša


Nokarenā oša Fraxinus excelsior Pendula ziedi pārvēršas augļos - spārnuļos
Komentēt

Parasti ziedi ir auga krāšņums, tas, pēc kā augu viegli atpazīst un ievēro. Bet, izrādās, ir labi zināmi augi, kam labi zināmi augļi, bet no kā tie augļi radušies - kāds ziedus ir vispār redzējis?
Viens no tādiem augiem ir tik labi zināmais ozols. Nu kurš tad nav redzējis ozolzīli! Bet cik daudzi ir redzējuši, no kā tā zīle top? Varbūt čiks un gatavs, tā uzreiz, izlaižot ziedēšanu?

Izrādās - ziedi ir. Un vēl divu veidu! Kad sāk rūpīgāk ieskatīties ozolos to ziedēšanas laikā - maijā, tad sākumā ievēro tikai zaļos ziedus - vīrišķo ziedu spurdzes, kas sāk plaukt jau pirms jaunajām lapiņām un zied pāris nedēļas, vēl tad, kad koks jau kārtīgi salapojis. Un, ja tā ieskatās - to zaļo spurdžu kokā ir tik daudz! Kā tās agrāk izdevās vispār nepamanīt?! Bet vīrišķo ziedu vietā jau zīles nerodas, tie tikai apputeksnē, tāpēc saucas arī - putekšņlapu ziedi. Jāmeklē ziedus, kuri pāraug augļos - auglenīcu ziedus.

Skatāmies vēl rūpīgāk - jā, starp lapiņām zaru galos var samanīt ko sārtu un sīku, tā teikt - ja neparādītu, neievērotu. Bet, lai cik neievērojami un sīki būtu ozola sievišķie ziedi, tieši no tiem veidojas nākamās ļoti labi ievērojamās zīles!

Foto: Julita Kluša


Parastais ozols salapojis un zied zaļiem putekšnīcu ziediem. Var samanīt arī sievišķos ziedus!
Komentēt

Foto: Julita Kluša


Ozola sarkanie sievišķie ziedi
Komentēt

Līdzīgi ir arī citiem, piemēram, mazāk zināmajiem riekstkokiem, kaut gan to Latvijā dažādos parkos ir diezgan daudz. Arī tiem maijā vispirms izplaukst zaļas vīrišķās spurdzes, kas, salīdzinājumā ar ozoliem, ir krietni resnākas un iespaidīgākas; vēlāk starp lapām uzzied arī sievišķie koši sarkanie vai dzeltenīgie ziedi, kas arī, salīdzinājumā ar ozoliem ir krietni lielāki - atgādina mazas pūkainas mēlītes. Zem šīm mēlītēm var vērot, kā pieaug un attīstās jaunais zaļais auglītis.

Foto: Julita Kluša


Vērmanīša Mandžūrijas riekstkoka Juglans mandshurica sievišķie ziedi
Komentēt

Foto: Julita Kluša


Pelēkā riekstkoka Juglans cinerea sievišķie ziedi pārtop auglīšos
Komentēt

Un nu par ko mazāk zināmu - sūnu attīstību. Lai arī pirmajā mirklī šķiet, ka tās visas apmēram vienādas, Latvijā ir vairāk nekā 500 sūnu sugu, turklāt dažādas sugas attīstās dažādos laikos, tādējādi teju visu gadu pastāv iespēja vērot - kādā veidā atkal kāda cita sūna izplata savas sporas.

Šī gada maijā vēroju, kā pellijas nobriedināja savas sporas - tas notika apmēram 10 dienu laikā - nenoķersi īsto brīdi - viss, nokavēts. Sākumā starp lapiņām parādās mazi bumbulīši - jauno sporu vācelīšu galviņas. Tad tās izlien arvien vairāk, parādās zem vācelītes bāls kātiņš - seta. Kātiņš aug arvien garāks, sporas nobriest. Kad sporas nobriedušas, vācelīte saplīst 4 daļās un sporas izkaisās. Pārsteidza, cik ļoti gari izauga tie vācelīšu kātiņi, salīdzinot ar sīko galviņu - plaukstas garumā! Un no skata atgādināja baltus tārpus, kas izlocījušies pa zemi.

Foto: Julita Kluša

Foto: Julita Kluša


Pelliju pāraugušie sporangiji izpletušies kā tādi tārpi pār nogāzi
Komentēt

Tie ir pāris no "čiks un gatavs" mirkļiem, ko man izdevās noķert un piefiksēt. Bet vēl jau vasara nav galā, kad tādas brūnajām līdzīgās pasakas notiek visu laiku, atliek tikai vērīgāk ieskatīties. Varbūt tev pavisam netālu aug kāds te neaprakstīts augs, kas tieši šobrīd top čiks un gatavs? Bet varbūt izdodas redzēt arī brūnajam līdzīgu vīriņu?






Komentāri:
Anonīms komentētājs, 2013-09-06, 10:29 :   Ļoti interesanti! Kolosālas bildes un izcils, saistošs, no sirds veidots apraksts. Man Ziemeļu linnejas auglis vairāk atgādina peldošu zivi, putnam pietrūkst spārnu...
Julita, 2013-09-06, 10:35 :   Spārni man šķita tās mazās lapiņas ;)
evija, 2015-12-15, 21:15 :   brīnišķīgi


Spama dēļ ziņojumi, kas ietver pilnus linkus, netiek pieņemti.
Vēlies komentēt?
Vārds / segvārds:
Komentārs par šo tēmu:

 

(c) Julita, 2008.- 2024.    

dziedava.lv DZIEDAVA.lv