DZIEDAVA.lv

Dabas vērojumi: stāstījumi un foto Latvijas Daba: foto un apraksti Latvijas Daba: foto un apraksti Ceļojumu apraksti un foto Pārdomas jeb situāciju analīze Mūzika manā dzīvē Domas bez apdomas CV, biogrāfija, bildes Paldies jums visiem!:) Citāti no grāmatām Manu bērnu dienasgrāmatas Suņu kolekcijas Dziedava.lv

Latvijas Daba

Vērojumi

 
   
Ievadi >2 simbolus. Vārdus atdali ar tukšumu. Meklējot arī vārda vidū, priekšā liec %. Piem., zied %ava .
Precīzu vārdkopu meklēšanai lieto pēdiņas. Piem., "Misas dižpriede"

Atis Klušs, 2015.g. maijs

Par Alciema egles vārdu

Šī egle kādreiz ir augusi lielā parkā. Nu jau parks sen aizmirsts. Un arī parka varenākās egles aizmirstas. Dižākās parka egles nav sagaidījušas brīdi, kad kāds pētnieks tām pateiktu - o, kāds varens dižkoks! Palikusi tikai viena. Pati, pati dižākā. Egles mūžs nav ļoti ilgs. Kas zin, cik vēl vajadzētu ... un šī egle arī būtu palikusi cilvēku aizmirsta un nepamanīta. Pilsētā. Blakus Krimuldai, kas pazīstama gandrīz tikpat ilgi kā Rīga. Blakus tūristu mīlētām vietām.

Šajā pusē, tāpat kā citur, pamazām aizmirstas vecie vārdi, vecie nosaukumi. Ne jau tikai māju, bet pat veselu ciemu nosaukumi. Protams, visi tie neatgriezīsies apritē. Bet viens ciems bijis turpat pie dižās egles. Un ja reiz egle ir sagaidījusi brīdi, kad tai vēlas dot vārdu, tad arī ir īstais laiks aizmirsto ciema nosaukumu atkal celt gaismā. Alciems. Tā saknes ir tikpat senas kā Krimuldai. Un gandrīz tikpat senas kā Rīgai. Par to, vai ciema nosaukums vēl tika lietots, eglei dzimstot, ziņu nav. Tomēr egles saknes jau turpat vien ir - pie Alciema zemes. Alciema eglei.

Milzu paldies Muntim Aunam par piedalīšanos nosaukuma tapšanā!

No vēsturnieka Munta Auna pētījumiem:

Blakus mežam vai parkam, kur aug egle, 1624., 1630. un 1638. gada revīzijā minēts ciems ar nosaukumu "Holtzem"/"Holtetzem", "Holtzen" un "Oll Cehm". Tajā ietilpa Brūveru mājas (tās ar šo pašu nosaukumu ir vēl tagad) un lielāka māju grupa uz rietumiem no Krimuldas pils. Ciems saistāms ar 1248. gadā lībiešu ciemu uzskaitījumā minēto Olikenkuli (latīniskā rakstībā "Olikencule"), kas dokumentos, šķiet, vairs netiek pieminēta līdz pat 17. gadsimtam.

No dokumentu krājuma "Turaida 13.-16. gadsimta dokumentos" (Sastādītāja Vija Stikāne. Rīga: Zinātne, 2014.):

Olikenkule - 1550. gadā Ārciema (Artzim) vaka, kas atradās vistuvāk Krimuldas pilij. Vakas teritorijā 17. gs., saskaņā ar zviedru arklu revīziju datiem, izvietots Olciems un Agimske pagasts, vēlāk - Holteciems, Altciems, Aluciems. Patlaban izzudis pavisam.

M. Auna papildinājumi:

Pēc jaunākiem pētījumiem, Olikenkule nevis veidoja Ārciema vaku, bet gan ietilpa Kubes (Cubbents) vakā. Altciems (dokumentā "Altzeem-Dorff") minēts 1744. gada revīzijā. "Agsimske Pagast" minēts 17. gs. beigās, taču pagaidām nav zināma šā apzīmējuma izcelsme (iespējams arī, ka šis ieraksts ir kļūdains).

Valodnieku Ojāra Buša un Renātes Siliņas-Piņķes konsultācijas:

Vietvārdam "Olikencule", no kura atvasināti vēlākie nosaukumi, ir neapšaubāma lībiska izcelsme. 17.-18. gadsimta dokumentos minētais ciema nosaukums mūsdienās visprecīzāk būtu atveidojams kā "Alciems". Tulkojumā tas varētu nozīmēt "Avotciems" (sal. igauņu "allikas" - avots), tomēr šā nosaukuma etimoloģija ir vēl pētāma.






Komentāri:
Inese, 2015-05-25, 21:26 :   Neesmu diža dižkoku apzinātāja, bet neesmu vienaldzīga. Jūs esat LIELI MALAČI!!! Paldies! Lai veicas!


Spama dēļ ziņojumi, kas ietver pilnus linkus, netiek pieņemti.
Vēlies komentēt?
Vārds / segvārds:
Komentārs par šo tēmu:

 

(c) Julita, 2008.- 2024.    

dziedava.lv DZIEDAVA.lv